About Triathlon Canada

Race results

On the completion of each event in our Subaru of Charlottetown race series, the top three finishers in each division will be posted here.

All chip timed events will have a link to a complete set of results for all participants in each category.

Race Results - Rules and Procedures

Formula

There will be a male and female point series and the male and female winner for each race will set the standard for that race. The winner’s times will be used along with each athlete’s finish time to award points for that race. The formula that will be used to determine the number of points awarded in a given race will be:

p = winning time ÷ athletes time x 100

In the event of Triathlon PEI Provincial Championship Events (Olympic and Sprint Distance) the maximum number of points awarded will change from 100 to 110.

Eligibility

In order to be eligible for the Triathlon PEI Points Series, an athlete must:

Be a member in good standing of Triathlon Prince Edward Island
Have competed at a minimum of three events in the given category (or total events for Overall Points Series consideration)
Where a member competes at only two events but then volunteers throughout the entirety of another third event, or where they participate in the betterment of the sport of Triathlon in the province by participating as race Director, official, or coach, then they will be eligible based on the results of the two events. The results from the two events will be averaged to give equivalent “points” for the third race.

Overall Point Series

There will be an award for the top three overall male and female athletes in the points series. If the athlete has met the eligibility requirements, they will be assigned a score based upon their best three results from the entire series. All athletes who meet the eligibility requirements will be ranked and the top three male and female athletes will be awarded the Overall Points Series prizes. (number permitting)

Overall Race Category Winners (Duathlon/Sprint/Standard)

There will be an award for the top male and female athletes per race category. If the athlete has met the eligibility requirements, they will be assigned a score for that race category. The score will be determined using the best three results from that race category and all athletes who have met the criteria will be ranked to determine the race category winners. Athletes who win in the Overall Race Category will not be considered for Age Group Prizes.

Age Group Race Category Winners

There will be an award for the top male and female athletes per five year age group per race category or overall points. If the athlete has met the eligibility requirements, they will be assigned a score for that race category. The score will be determined using the best three results from that race category and all athletes in the five year age group who have met the criteria will be then be ranked to determine age group winners (in overall point series).

Participation Award/Special Recognition

The athlete(s) who competes in the highest number or all of Triathlon PEI events will be recognized with a participation/special recognition award.

Tie Breaking Procedure

In the event of a tie, the following system will be used to break the tie:

The result for the 4th best race in the category/overall for each athlete will be compared and the athlete with the highest point total in the 4th race will win the tie break. If the athletes remain tied, this will continue through races as long as each athlete has a result to consider.

If the athletes remain tied, all races in the category/overall where both athletes competed will be compared. The athlete with the lowest cumulative time across all events in the category/overall will win the tie break.

If the athletes remain tied, the athlete with the highest number of races in the category/overall will win the tie break.
If the athletes remain tied, a coin toss will be used to break the tie.

Point Series Administrator

The Points Series Administrator will:

  • Compile the points awarded for a given race within a week of the results being finalized.
  • Compile the Point Series standings to date within a week of race results being finalized.
  • Submit the individual race points and standings to the website
  • Administrator/communications director to be published/distributed.
  • Address any changes to points series as raised by athletes.

Race Directors

Race Directors will:

  • Ensure that race results are available to Points Series Administrator as soon as practical following a race.
  • Check individual race points awarded to ensure there are no obvious errors.

Athletes

Athletes will:

  • Ensure they meet eligibility requirements for the Points Series.
  • Check Points Series results when posted and contact Points Series Administrator within a month of points being posted to address any issues.
  • Email Points Series Administrator to indicate when/where they volunteered.

All Sanctioned Triathlon PEI Events will be Eligible for Race Series Points

Please visit the Events Page for all sanctioned Triathlon PEI Events

Subaru of Charlottetown Indoor Triathlon and Duathlon

Results for Subaru of Charlottetown Indoor Triathlon and Duathlon 2019

Indoor Triathlon 2019        Sprint Duathlon Results       Feb 3/19          
                     
Name     Run 1 Position Bike  Cadence Power Run 2 total timePosition position
Mitchel Stewart   15:58 1 39:31:00 102 220 8:21 1:03:50 1
Peter Cudmore   18:15 3 37:36:00 107 181 9:14 1:05:51` 2
Dan McCarthy   19:00 4 39:14:00 103 311 9:12 1:07:26 4
Blair Steel   18:02 2 40:36:00 100 86 8:40 1:07:18 3
Brian Deveau   20:14 5 38:03:00 106 108 9:31 1:07:48 5
Marcel West   20:48 6 40:58:00 99 166 10:25:00 1:11:31 6
                     
                     
Name Female                  
                     
Jamie Berry   24:00:00 1 40:58:00 99   11:33 1:16:31 1
                     
Lana MacIsaac   24:00:00 2 41:24:00 98   12:09 1:17:43 2
                     
Triathlon Spint Results swim   bike     run total timeposition
                     
Arend te Rae   10:06 1 39:11:00 103 333 18:38 1:07:55 1
Travis Devries   12:51 3 41:54:00 97 258 19:07 1:13:12 2
Edward Short   11:27 2 43:42:00 92 134 19:12 1:14:21 3
                     
Sprint Female                  
Danielle Gavin   18:06 1 42:05:00 99 104 27:34:00 1:27:45 1
Lana Chaisson   20:00   43:46:00 92 62 29:18:00 1:32:46 2
                     
                     
Supersprint Female   swim   bike     run Total timePosition  Position
                     
Kelby Van Spronsen   9:27 2 21:16     14:30 45:13:00 2
                     
Aimee Van Spronsen 6:43 1 21:42     16:03 44:28:00 1
Bunny Hop Road Race

Results coming soon.

China Point Duathlon

Subaru of Charlottetown China Point Duathlon Sprint Male Results  

 

Name

Bib

Run #1

Bike

Run #2

Final time

1

Steve Reeves

69

17:53

37:01

10:19

1:05:19

2

Rob Binns

61

20:20

35:09

11:15

1:06:44

3

Scott Clark

68

19:47

37:44

10:54

1:08:25

4

Dave Clark

51

23:09

33:19

12:09

1:08:37

5

Sheldon Opps

75

21:48

36:57

12:47

1:11:32

6

Justin Parkman

59

19:40

42:06

11:13

1:12:59

7

Peter Cudmore

35

22:27

45:43

13:53

1:22:03

8

Ryan Campbell

43

21:33

38:47

13:10

1:13:30

9

Javier Sanchez

72

22:08

38:26

13:24

1:13:58

10

Bencar Robels Castilo

56

22:38

38:29

13:21

1:14:28

11

Ryan Coffin

53

19:55

43:12

11:47

1:14:54

12

Kurt Laird

60

23:25

40:24

14:25

1:18:14

13

David Perry

50

23:15

43:12

14:01

1:20:28

14

Andrew MacDougald

29

 

 

13:40

1:23:24

15

Clarke Petty

37

25:00

51:14

14:16

1:30:30

16

Brodie Craswell

65

21:21

 

 

DNF

 

China Point Duathlon Sprint Female Results

 

Name

Bib

Run #1

Bike

 Run #2

Final Time

1

Lori Pridham

70

22:59

42:30

14:44

1:20:13

2

Ashley Murnaghan

66

23:14

46:36

15:13

1:25:03

3

Emma Rockett

74

24:17

47:57

14:41

1:26:55

4

Meghan Runge

67

30:30

59:04

19:30

1:49:04

China Point Duathlon Super Sprint Male Results

 

Name

Bib

Run #1

Bike

Run #2

Final Time

1

Brian Deveau

36

12:13

22:32

5:46

41:31

2

Javon Mayhew

44

12:30

23:00

6:14

41:44

3

Charles Burke

63

12:00

27:18

4:15

43:33

4

Lucas Waddell

73

12:45

25:14

6:31

44:30

5

Daniel McCarron

55

14:44

22:00

10:44

47:00

China Point Duathlon Super Sprint Female Results

 

Name

Bib

Run #1

Bike

Run #2

Final Time

1

Vanessa MacKinnon

64

13:20

27:28

7:00

47:48

2

Cathy Montgomery

52

14:43

24:50

8:16

47:49

3

Christine Thibaudier Ness

71

15:58

25:28

9:53

51:29

 

Tea Hill Duathlon

Sprint Female

 

Name

Age

Bib

Run #1 (+T1)

Bike (+T2)

Run #2

Total time

1

Darlene Chapman

56

900

24:07

43:25

11:38

1:19:10

2

Manon Losier

45

884

27:10

44:04

12:21

1:23:35

3

Heather MacAulay

33

898

25:08

49:00

12:24

1:26:32

4

Lily MacLeod

14

894

25:25

50:48

12:44

1:28:57

5

Jan Skeffington

42

888

29:20

47:12

13:46

1:30:18

6

Sally Ripley

34

874

31:24

49:57

15:15

1:36:36

7

Jamie Berry

38

871

32:40

49:15

15:25

1:37:20

8

Lana MacIsaac

44

869

32:22

49:33

17:58

1:39:53

9

Jennifer Whitlock

42

870

32:10

52:34

15:10

1:39:54

Sprint Male

 

Name

Age

Bib

Run #1 (+T1)

Bike (+T2)

Run #2

Total Time

1

Rob Binns

46

893

21:52

35:14

10:33

1:07:39

2

Javier Sanchez

51

879

23:12

35:53

11:42

1:10:47

3

Kris MacPhee

39

873

23:07

39:05

12:15

1:14:27

4

Jordan Baldwin

27

889

23:02

43:18

10:31

1:16:51

5

Dan McCarthy

69

891

24:53

41:50

12:06

1:18:49

6

Andrew MacDougald

44

881

24:50

43:39

12:20

1:20:49

7

Hugo Austin

13

885

25:32

45:31

12:27

1:23:30

8

Brian Deveau

61

875

26:06

45:04

12:37

1:23:47

9

Ron MacDougall

51

897

26:37

43:53

13:25

1:23:55

10

Arthur Austin

46

886

33:09

51:39

20:04

1:44:52

 

Super Sprint Female

 

Name

Age

Bib

Run #1 (+T1)

Bike (+T2)

Run#2

Total

1

Rochelle Sullivan

38

892

12:17

24:09

5:49

42:15

2

Lauren Anderson

36

877

14:12

22:20

7:11

43:43

3

Cathy Montgomery

53

887

14:20

23:20

7:06

44:46

4

Sheila MacMurdo

38

880

12:45

25:22

6:42

44:49

5

Christine Thibaudier

62

878

15:49

24:07

7:41

47:37

6

Emily Ross

25

872

15:12

26:01

7:49

49:02

7

Jayne MacPhail

43

895

17:30

24:22

8:52

50:44

8

Lynn Anne Hogan

43

876

15:17

28:53

7:17

51:27

9

Aletha Pickering

58

890

14:42

30:49

7:11

45:31

10

Paula Pickering

42

896

15:32

31:05

7:21

53:58

 

Super Sprint Male

 

Name

Age

Bib

Run #1 (+T1)

Bike (+T2)

Run #2

Total

1

Matt Cormier

35

899

12:57

18:48

6:11

37:50

2

Javon Mayhew

23

842

11:50

24:00

5:13

40:23

3

Ty McAdam

22

882

12:23

22:24

5:47

40:34

4

Larry Buchanan

45

883

13:42

21:45

6:11

42:02

 

Victoria Park Triathlon

Results coming soon. 

Spud Isle and KOS Triathlon

     Sprint Triathlon Results

 

Super Sprint Triathlon Results

 

Sprint Duathlon Results

 

Sprint Aquabike Results

Trilobster and KOS Triathlon

Full results can be found here https://results.raceroster.com/results/gtgc55r6fwu

 

Age-adjusted results will posted as soon as we receive them

 

Standard Triathlon

 

 

 

 

 

 

 

Aquabike

 

 

 Standard Duathlon

 

 Sprint Draft Legal Triathlon

 

 Sprint Triathlon Non Draft

 

 Sprint Draft Legal Duathlon

 

 Sprint Duathlon non draft

 Super Sprint Triathlon

 

 Super Sprint Duathlon

 

 Aquathlon

 

  Team Relay Standard Triathlon

 

 Team Relay Sprint Triathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Standard Duathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprint Draft Legal Triathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprint Triathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprint Draft Legal Duathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprint Duathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Jamie Berry
2. Jennifer Whitlock
3. Lana MacIsaac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Sprint Triathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Adam Green
2. Kevin Schurman
3. Michael Higgins

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Mika Higgins
2. Lily MacLeod
3. Holly Nickerson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Sprint Duathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Dale Faulkner
2. Larry Buchanan
3. Troy Smith

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Lauren Anderson
2. Emma-Jeanne Marchand
3. Victoria Wentzell

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Distance Aquathlon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Dave Bryan
2. Cory McGuigan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Cheryl Smith
2. Merina Farrell
3. Jane Bondt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Standard Team Relay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Team Russel

 

 

 

 

 

 

 

Sprint Team Relay

 

 

 

1. At Least We Tri-ceratops
2. UPEI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brachley Beach Duathlon and KOS Duathlon
Brackley Duathlon 2019          
                   
Name     Run 1   Bike   Run 2 Total time Position
Andrew MacDougal   23:47   46:34   14:05 1:24:26 6
Kevin Conolly   20:52   33:26   12:27 1:06:45 1
Rob Binns   20:31   37:49   11:41 1:10:02 3
Jan Skeffington   27:55   46:32   15:01 1:29:28 9
Brian Deveau   23:21   45:32   15:56 1:24:49 7
Doug Newson   21:49   44:31   12:59 1:19:19 4
Gaetan Dallaire   20:31   37:38   11:11 1:09:20 2
Mark Cullen   21:49   47:51   13:45 1:23:25 5
Mark Peck   24:02   51:26   13:08 1:28:36 8
Gary Robinson   29:35   59:15   19:04 1:47:54 10
                 
Name Female                
Super Sprint Results                  
Lana MacIsaac   15:16   27:21   12:21 54:18 3
Jamie Berry   15:16   28:22   15:12 58:50 4
Lily MacLeod   12:08   27:11   09:05 48:24 1
Christine Thibaudier-Ness   14:02   27:48   12:!3 53:23 2
                   
Duathlon Sprint Results Run   Bike   Run Total time Position
                   
Megan Runge   28:08   01:02:07   19:28 1:49:43 6
Alana McNevin   26:30   00:46:56   15:32 1:28:33 3
Joanne McNevin   32:10   00:53:01   21:16 1:46:27 5
Chriista Trainer   27:30   00:49:98   18:03 1:35:31 4
Krista Newson   20:40   40:48:00   12:48 1:14:16 1
Lana Chaisson   34:34   01:05:42   20:16 2:00:32 7
Andrea McNevin   24:20   44:38   14:14 1:23:12 2
                   
Age Group
Olympic
Junior
Pro
Kids
Paralympic

Triathlon Prince Edward Island. We can. We will.

sponsors

Pin It on Pinterest